poniedziałek, 4 stycznia 2016

Karnawałowa Wuzetka z dawnych lat

 
Nowy rok zaczynam na słodko. Muszę sobie uprzyjemnić ten pierwszy poniedziałek. Po Świątecznym obżarstwie i lenistwie może nie macie zbytnio ochoty na jeszcze jedno ciacho, ale zapewniam Was, że ten przepis przyda się Wam w karnawale. Bo to klasyka nad klasyki. Ciastko, które każda kawiarnia ma w swoim menu. Ciastko, które kojarzy się nam z minioną epoką, kiedy to było synonimem luksusu i najbardziej wyrafinowanych słodyczy. Już wiecie, co to takiego? Oczywiście Wuzetka. Bardzo zwyczajny, niepozorny wypiek, a jednak uwielbiany przez wielu z nas. Ja prawdę mówiąc z kupnych ciastek zawsze wybiorę właśnie Wuzetkę, a jeśli jest kupiona w Czarodzieju, to już w ogóle.

Sekretem tego ciasta jest chyba jego prostota i smaki, które pasują każdemu. Kakaowy biszkopt, krem z dobrej jakości śmietanki, gruba warstwa czekolady na wierzchu, a pod nią dobrej jakości konfitura z wiśni lub moreli. Połączenie klasyczne, ale czego tutaj nie lubić? Przypomina mi się scena z Przyjaciół – cream? Gooood! Chocolate? Gooood! Jam? Goooood! Dobrze, że tu nie ma jeszcze groszku i wołowiny. Kto widział ten odcinek, ten wie. 
 

Wuzetka
 
Lista zakupów

Na ciasto
  • 6 jajek
  • szczypta soli
  • ¾ szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 50 g rozpuszczonego i wystudzonego masła
  • 2 łyżki zblendowanej konfitury wiśniowej lub morelowej
  • 1 szklanka mąki
  • 5 łyżek kakao ½ łyżeczki sody oczyszczonej
Na krem
  • 500 ml śmietanki kremówki 36%
  • 2 śmietanfixy lub 2 płaskie łyżki żelatyny rozpuszczone w minimalnej ilości gorącej wody
  • 2 łyżki cukru pudru
Dodatkowo
  • 1 ½ słoiczka zblendowanej konfitury wiśniowej lub morelowej
  • 150 g gorzkiej czekolady
  • 1 łyżka oleju
  • 25 ml wiśniówki wymieszanej z ½ szklanki wody lub sok wiśniowy pół na pół z wodą
Białka oddzielić od żółtek i ze szczyptą soli ubić na sztywną pianę. Wsypać cukier w kilku partiach, ciągle miksując. Następnie dodawać żółtka, po każdym chwilę ubijać. Do masy jajecznej wlać masło (ważne, żeby nie było gorące) i dodać konfiturę. Zmiksować do połączenia składników. Następnie przesiać do masy mąkę z sodą oraz kakao i wmieszać je delikatnie szpatułką. Blaszkę o wymiarach 28 x 19 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno, boki zostawić suche). Ciasto piec około 40 minut w temperaturze 180°C z grzaniem góra-dół.

Po wystudzeniu ciasto obkroić ostrym nożem, wyjąć z blaszki i przekroić na 2 blaty. Jeśli wyrośnie Wam z górką, to można sam szczyt odciąć, żeby wyrównać ciasto.

Pozostałą konfiturę przełożyć do garnuszka i lekko podgrzać. Następnie zblendować, żeby pozbyć się kawałków owoców. W ten sposób łatwiej się będzie rozsmarowywać.

Schłodzoną śmietankę kremówkę ubić z cukrem i śmietanfixem na sztywno. Jeśli używacie żelatyny, to rozpuścić ją w gorącej wodzie, a następnie dodać do niej łyżkę ubitej śmietanki i szybko rozmieszać. Taką miksturę przelać do reszty śmietany i zmiksować krótko.

Na paterze położyć pierwszy blat, nasączyć go wiśniówką lub sokiem z wodą. Nałożyć obręcz. Rozsmarować połowę konfitury i wyłożyć śmietankę. Kilka łyżek kremu odłożyć do dekoracji. Delikatnie położyć drugi blat i nasączyć go pozostałym ponczem. Posmarować pozostałą konfiturą.

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej razem z olejem. Jeszcze ciepłą polać wierzch ciasta. Gdy zacznie lekko zastygać, to delikatnie nożem ponacinać wierzch ciasta w kwadraty o boku 5-7 cm po to, żeby po zastygnięciu czekolady i przy krojeniu nie połamać jej.

W środek każdego kwadratu „naszkicowanego” na polewie czekoladowej wycisnąć rozetkę z bitej śmietany używając worka cukierniczego i ozdobnych końcówek.

Całość schłodzić przez kilka godzin w lodówce. Przechowywać maksymalnie 3 dni również w lodówce. Po tym czasie śmietana wysycha i staje się niesmaczna.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Anonimowych proszę o wpisanie w treści komentarza imienia. Będzie łatwiej nawiązać rozmowę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...